چگونه فرزندانی با شخصیت محکم و روحی سالم داشته باشیم ؟

نوشته شده توسط arshadi. Posted in موضوع ماه

والدین زیادی هستند که از فرزندان خود انتظار دارند که در کارها و فعالیت های خود از بقیه دوستان شان برتری داشته باشند و همه کارها را به نحو احسن انجام دهند.

ولی این فشارهایی که به فرزندان وارد می شود، روح آنها را بطور ناخودآگاه خسته و کسل می نماید. حال اگر او توان دستیابی به این اندازه موفقیت را نداشته باشد، تکلیف چیست؟

عملکرد افراد گوناگون است.

گروهی دچار یأس و سرخوردگی می شوند و گروهی دیگر باعث آزار و اذیت سایرین می شوند . ولی آیا به راستی تنها این قبیل معیارها دلیل موفقیت و پیروزی هستند؟

برای داشتن فرزندانی موفق با شخصیتی محکم و روحی سالم به نکات ذیل توجه بفرمایید :

1- اورا بخاطر موفقیت های هرچند کوچک تشویق کنید :

یک عمل به ظاهر کوچک در نظر بچه ها بسیار بزرگ جلوه می کند . اگر او بعد از چندبار تلاش بتواند توپ را به سبد بسکتبال بیندازد، باز هم جای تشویق دارد.

2 - فقط به دنبال کسب مدال، جایزه و ...... نباشید :

سعی کنید به پشتکار و تلاش او توجه کنید، چرا که سخت کوشی او قابل تقدیر بوده است و همین فاکتور باید پررنگ باشد.

3 - از اینکه توانسته مهارتی را یاد بگیرد، خوشحال باشید :

با این دید فرزندتان را در باشگاه و یا کلاسی ثبت نام کنید که او فقط مهارتی را فرا بگیرد، نه اینکه با فشار آوردن او را از انجام آن فعالیت زده کرده و به نوعی در نقطه مقابل خود قرار دهید.

4 - معیار موفقیت چیست ؟

باشکوه ترین لحظات، اوقاتی هستند که بچه ها صاحب افتخاراتی شده و تقدیر می شوند ولی برنده یا بازنده شدن، عامل موفقیت نیست، تجربه و دانشی که فرد در طول مسیر به آن دست یافته فابل اهمیت است . تنها با این دید است که آنان می توانند به اهداف خود در زندگی دست یابند.