آموزش مهارت های اجتماعی به کودکان

Posted in موضوع ماه

ساده ترین تعریفی که وجود دارداینست که کودک بداند چگونه با دیگران رابطه درستی برقرار کند، چگونه نظر واحساس خود را بدرستی کنترل و ابراز کند، چگونه از حق و حقوق خود دفاع کند و به حق و حقوق و حریم دیگران تجاوز نکند..

کسب این مهارت، توانایی‌ها و اعتماد به نفس فرد را برای برقراری یک رابطه مناسب با دیگران افزایش می‌دهد، استعدادهای او را آشکار می‌کند و باعث جلب احترام و قدردانی دیگران می‌شود.نوجوانان و جوانانی که شیوه های صحیح کنترل رفتار هیجانی و مهارت های لازم را برای تطبیق خود با خانواده و جامعه نیاموخته باشند ،با آسیب های جدی و متعددی روبرو خواهندشد که عواقب آن دامنگیر خودشان و دیگران می شود.

مهم‌ترین دوره شکل‌گیری شخصیت فرد، دوران کودکی است؛ درست زمانی که ما فکر می‌کنیم آنها فقط نیاز به توجه و مراقبت‌های جسمانی دارند. این تربیت باید از این سنین آغاز شده و در تمام ابعاد وجودی او مثل رشد اجتماعی، عاطفی، هوشی و شخصیتی باشد. هر کودکی به تدریج شروع به فراگیری رفتارهای اکتسابی از محیط پیرامون خود می‌کند، و تمام جوانب رفتارهای بزرگسالان را اعم از مثبت یا منفی یاد می‌گیرد.عواملی چون داشتن خواهر و برادربزرگ‌تر، تک‌فرزند بودن وارتباط با پدر بزرگ و مادر بزرگ و...نیز موجب شدت و ضعف این الگوبرداری می شود. هر چه رابطه کودک گسترده‌تر باشد در برخورد با گروه همسالان اجتماعی‌تر، با اعتماد به نفس‌تر خواهد بود.احترام به حقوق یکدیگر در منزل، خوب گوش کردن به حرف دیگران، ابراز عقیده به طور صحیح و مودبانه، دفاع از حقوق خود در مقابل دیگران به صورت دوستانه و دور از خشونت، پرهیز از بدبینی، سخن‌چینی و بدگویی از مهم‌ترین و ساده‌ترین رفتارهایی است که در خانواده باید رعایت شوند تا کودک با ذهنی آرام و بدون دغدغه آماده پذیرش دیگر رفتارهای مناسب اجتماعی شود..

ناسازگاری، بدخلقی، رفتارهای هیجانی بویژه در میان جمع، زودرنجی، خجالتی بودن، قهرهای مکرر و بی‌دلیل، دعوا هنگام بازی با گروه همسالان و بروز رفتارهای بچه‌گانه وکمتر از سن از نشانه‌های ضعف مهارت‌های ارتباطی در کودک است. پس اگر شما چنین خصوصیاتی را در فرزندتان مشاهده کردید باید به فکر رفع این مشکل و تقویت مهارت های اجتماعی فرزندتان برآیید.