توصیه هایی مفید برا آغاز سال تحصیلی جدید

نوشته شده توسط arshadi. Posted in موضوع ماه

یک شروع خوب در ابتدای سال تحصیلی جدید بی تردید تأثیر مثبت بر  اعتماد بنفس و بهبود عملکرد اجتماعی و تحصیلی دانش آموزان خواهد داشت. مسئله آغاز سال تحصیلی برای والدین به مراتب سخت تر از چیزی است که فکر و تصور می کنند زیرا وظیفه مدیریت هیجانات، تنش ها و نگرانی های اجتماعی کودکان با آنهاست. به همین منظور چند راهکار برای شروع خوب و بی دغدغه سال تحصیلی ارائه می گردد :

1 ) کارهای اضافی را حذف کنید و آنها را به زمان دیگری موکول کنید .

2 ) از خوردن صبحانه فرزندتان مطمئن شوید .

3 ) برای فرزندتان هیجان مثبت رفتن به مدرسه ایجاد کنید .

4 ) حمایت خود را نشان دهید و آنها را با محبت و لبخند بدرقه کنید .

5 ) مثبت و آرام باشید و بر هیجانات خود مدیریت داشته باشید .

6 ) به تقویت توانایی فرزندتان در برقراری ارتباط با جامعه کمک کنید .

7 ) اگر فرزندتان در ارتباط با موضوعاتی که در مدرسه با آن مواجه است ( یادگیری – تمرکز – ارتباط با معلم و همسالان .....) با مشکلی برخورد کرد با مشورت مربیان و مشاوران مدرسه راه حلی پیدا کنید .

8 ) و در آخر محیط خانواده را مملو از عشق و شادی کنید تا از نتایج آن بر سلامت روح و روان و جسم فرزندتان شگفت زده شوید !

چگونه کودک درمی یابد فردی ارزشمند و توانمند و دوست داشتنی است؟

نوشته شده توسط arshadi. Posted in موضوع ماه

والدین بعنوان افراد درجه اول زندگی کودک می توانند این حس را در کودک، با رفتار وگفتار خود به وی منتقل کنند و بهترین آن عبارتند از :

- هر زمانی که او خواستار حرف زدن با شماست با تمام وجود ( نگاه، تمرکز و... ) او را بشنوید.

- محبت بی قید و شرط نسبت به فرزندان خود داشته باشید و آنرا به صورت عملی ( نوازش و در آغوش کشیدن .. ) و همچنین زبانی و از صمیم قلب ابراز کنید.

- در تشویق و تحسین و توجه به او دست و دلباز باشید ( البته به شرطیکه اغراق نباشد )

- ازهر نوع طعنه زدن، برچسب زدن، دست انداختن وی حتی به صورت شوخی جدا خودداری کنید.

- در تصمیم گیری هایی که به خودش مربوط است ( رنگ اتاق و لباس ) او را آزاد بگذارید.

- در بازی ها هر از گاهی ببازید تا بفهمد که شکت آخر خط نیست.

- گاهی به عمد اشتباه کنید تا به او نشان دهید که حتی والدین هم گاهی ممکن است اشتباه کنند، فقط باید مسئولیت اشتباه خود را بپذیرد و آنرا اصلاح نماید.

- روش تربیتی تان قاطعانه باشد.

- برای بودن با او وقت بگذارید ( از حداقل 10 دقیقه تا حداقل یک ساعت ) و تمامی عوامل مزاحم را رفع کنید.

- قوانین را برحسب توانایی های کودک وضع کنید.

7 موردی که هیچ وقت نباید برای آنها معذرت بخواهید

نوشته شده توسط arshadi. Posted in موضوع ماه

7 موردی که هیچ وقت  نباید برای آنها معذرت بخواهید

-صادق بودن :

  اغلب افراد می گویند :̎ حقیقت تلخ است و نمی توانیم با آن مواجه شویم یا با آن کنار بیاییم.̎ ولی آ نچه در بیان حقیقت دارای اهمیت است ،زمان و چگونگی گفتن آن می باشد. پس زمانی که  فرصت مناسب  را یافتید ، در گفتن حقیقت صادق باشید.

  • دوست داشتن خود :

مهم  است قبل از دوست داشتن دیگران ،خود را دوست داشته باشید .

  • هروقت نیاز دارید گریه کنید:

گریه پاسخی طبیعی به احساسات و هیجانات  شدید است.

  • استراحت داشتن:

لازم است گاهی آزادانه توقفی برای استراحت داشته باشیم وگرنه بدنمان مارا در زمان بسیار نامناسب تنها می گذارد.

  • تنها بودن:

تنها بودن همیشه بد نیست .زمانی را برای با خود بودن و رسیدن به آرامش در نظر بگیرید.

  • تغییر کردن:

تغییرات برای بقا وآرامش ضروری هستند.اگر تغییرات در حال اتفاق هستند به آنها خوش آمد بگویید.

  • نه گفتن:

چنانچه به کاری که به آن نه می گویید باور داشته باشید و دلیلتان نیز مشخص باشد ، پس نه گفتن نباید شما را متاسف کند .

چگونه در برابر خواسته های کودکان مان مقاومت کنیم ؟

نوشته شده توسط arshadi. Posted in موضوع ماه

نیازهای اصلی اورا رفع کنید:اگر کودک گرسنه یا تشنه است یا اینکه خوابش می آید  یا اینکه در طول روز شما را ندیده و به نوازش و محبت شما نیازمند  است .اگرنیازهای عاطفی اش بلافاصله رفع شود,کودک احساس امنیت می کند .

قوانین را از قبل به او بگویید:قوانین ازپیش بیان شده به عنوان نشانه به کودک کمک می کند.مثلا من تورا دوبار سوارتاب می کنم.

بر عقیده خود پابرجا بمانید:هرچه با کودک بیشتر بحث کنید, پافشاری او بیشتر می شود.هرگز تسلیم نشوید.اما در عوض با خواسته های کوچک او که شادش می کند موافقت کنید .مداومت در تکرار̎ نه̎ یا ̎ بعدا ̎ کودک را ناراضی و بیقرار می کند.

آموزش محرومیت : گاهی چشیدن طعم محرومیت برای کودکان لازم است  زیرا پذیرش این محرومیت به او این اجازه را می دهد که با در نظر گرفتن حقوق دیگران,حقوق خویش را کسب کند.

آموزش مهارت های اجتماعی به کودکان

نوشته شده توسط arshadi. Posted in موضوع ماه

ساده ترین تعریفی که وجود دارداینست که کودک بداند چگونه با دیگران رابطه درستی برقرار کند، چگونه نظر واحساس خود را بدرستی کنترل و ابراز کند، چگونه از حق و حقوق خود دفاع کند و به حق و حقوق و حریم دیگران تجاوز نکند..

کسب این مهارت، توانایی‌ها و اعتماد به نفس فرد را برای برقراری یک رابطه مناسب با دیگران افزایش می‌دهد، استعدادهای او را آشکار می‌کند و باعث جلب احترام و قدردانی دیگران می‌شود.نوجوانان و جوانانی که شیوه های صحیح کنترل رفتار هیجانی و مهارت های لازم را برای تطبیق خود با خانواده و جامعه نیاموخته باشند ،با آسیب های جدی و متعددی روبرو خواهندشد که عواقب آن دامنگیر خودشان و دیگران می شود.

مهم‌ترین دوره شکل‌گیری شخصیت فرد، دوران کودکی است؛ درست زمانی که ما فکر می‌کنیم آنها فقط نیاز به توجه و مراقبت‌های جسمانی دارند. این تربیت باید از این سنین آغاز شده و در تمام ابعاد وجودی او مثل رشد اجتماعی، عاطفی، هوشی و شخصیتی باشد. هر کودکی به تدریج شروع به فراگیری رفتارهای اکتسابی از محیط پیرامون خود می‌کند، و تمام جوانب رفتارهای بزرگسالان را اعم از مثبت یا منفی یاد می‌گیرد.عواملی چون داشتن خواهر و برادربزرگ‌تر، تک‌فرزند بودن وارتباط با پدر بزرگ و مادر بزرگ و...نیز موجب شدت و ضعف این الگوبرداری می شود. هر چه رابطه کودک گسترده‌تر باشد در برخورد با گروه همسالان اجتماعی‌تر، با اعتماد به نفس‌تر خواهد بود.احترام به حقوق یکدیگر در منزل، خوب گوش کردن به حرف دیگران، ابراز عقیده به طور صحیح و مودبانه، دفاع از حقوق خود در مقابل دیگران به صورت دوستانه و دور از خشونت، پرهیز از بدبینی، سخن‌چینی و بدگویی از مهم‌ترین و ساده‌ترین رفتارهایی است که در خانواده باید رعایت شوند تا کودک با ذهنی آرام و بدون دغدغه آماده پذیرش دیگر رفتارهای مناسب اجتماعی شود..

ناسازگاری، بدخلقی، رفتارهای هیجانی بویژه در میان جمع، زودرنجی، خجالتی بودن، قهرهای مکرر و بی‌دلیل، دعوا هنگام بازی با گروه همسالان و بروز رفتارهای بچه‌گانه وکمتر از سن از نشانه‌های ضعف مهارت‌های ارتباطی در کودک است. پس اگر شما چنین خصوصیاتی را در فرزندتان مشاهده کردید باید به فکر رفع این مشکل و تقویت مهارت های اجتماعی فرزندتان برآیید.